NAIV to czterech przyjaciół grających wspólnie już przeszło dziesięć lat. Ich prosta, energiczna i surowa punk rockowa muzyka jest tłem dla niezwykle szczerych, niebanalnych i poetyckich tekstów - to one właśnie stanowią rdzeń twórczości zespołu. Treści zawarte w piosenkach, poruszające tematy ważne, głębokie i nurtujące każdego człowieka, daleko wykraczają poza schematy prostego punkowego grania. Dlatego też w przypadku tej warszawskiej grupy "naiv" nie oznacza wcale naiwny, ale szczery, zaangażowany, prawdziwy. Naiwność muzykom można zarzucić tylko w jednej kwestii - iż wciąż hołdują niemodnym dzisiaj wartościom, takim jak wiara, dobro czy miłość.

Zespół powstał w 1997 roku i, choć zaczynał w przysłowiowym garażu, do tej pory zagrał już przeszło 200 koncertów. Występował kilkukrotnie na juwenaliach, festiwalach Skarfest 2005, Jarocin 2006 i Hunterfest 2006. Został zaproszony na koncert w Muzeum Powstania Warszawskiego z okazji 61 rocznicy Powstania Warszawskiego. Muzycy mieli okazję grać u boku takich gwiazd jak Armia, Hey, KSU, Lao Che, Indios Brazos, Hurt, Pogodno czy Fun Lovin Criminals. W 2006 roku NAIV pojechał w dużą trasę z zespołem happysad, w 2007 i 2008 roku zaś odwiedził wszystkie większe miasta polskie wraz z zaprzyjaźnionym Stanem Miłości i Zaufania. Koncerty NAIV były kilkukrotnie transmitowane przez Polskie Radio BIS.

Debiutancka płyta zespołu wydana została w 2006 roku nakładem Polskiego Radia, kiedy to NAIV został laureatem konkursu BISlisty organizowanego przez BIS Polskie Radio. Zrealizowany przez Filipa Różańskiego (na co dzień w Lao Che) krążek, zatytułowany po prostu "Naiv", zawiera piosenki powstałe od początku istnienia grupy, obrazujące rozwój jej repertuaru, w tym najbardziej znany przebój zespołu - "Kolorowe życie".

Materiał na drugi album został zarejestrowany w sierpniu 2008 roku w Studiu X. Realizacją zajął się Szymon Czech, swoje trzy grosze dołożył także Wojciech Olszak. Krążek zatytułowany "Przedświt" na rynku pojawi się 7 września 2009 roku nakładem wydawnictwa Rykoszet. Na singiel promujący nowy album wybrano utwór "Wybory", do którego powstał także teledysk. W przeciwieństwie do pierwszej płyty, "Przedświt" zawiera głównie nowe kompozycje, których dynamika, surowość i energia tak bardzo charakteryzuje styl zespołu.